Diş Ağrısı Nasıl Geçer ve Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Tek bir dişi veya bazı durumlarda bir kaç dişi etkileyen bir diş rahatsızlığıdır. Diş ağrısı 7’den 70’e hiç kimse için asla hoş karşılanacak, hafife alınacak bir durum değildir. Diş ağrısı tuttuğunda, insanların gündüz normal hayatına, gece ise uyku düzenine kadar her şeyi fazlasıyla etkileyen bir rahatsızlık verir. ‘Aman canım hafif bir diş ağrısı işte’ diyerek hafife almamalıyız. Çünkü diş ağrıları acil bir müdahale ya da tıbbi tedavi gerektiren bir olası enfeksiyon, rahatsızlık hakkında bir uyarı mesajı veriyor olabilir.

Diş ağrısı neden olur? sorusunun cevabı olarak büyük çoğunlukla derin diş boşluğundan kaynaklandığı söylenebilir. Bunun yanı sıra vücutta ya da diş etinde ortaya çıkan enfeksiyon, iltihap, apse nedeniyle de oluştuğu görülür. Ağızda oluşan diş boşluğu tedavi edilmez ve öylece bırakılırsa, virüsler dişin köküne çürük diş yüzeyindeki aralıklardan geçer. Bakteriler diş dokularını sardığında, apse oluşumuna yol açar. İşte oluşan bu apse genellikle çok şiddetli diş ağrısına neden olabilir. Şiddetli diş ağrısı çeken kişilerde uykusuzluktan kaynaklanan yorgunluk ve devamında şiddetli baş ağrıları da sıklıkla görülen rahatsızlıklardır. Konumuza devam edecek olursak, diş ağrısına neden olan etkenleri sıralayalım:

 • Dişeti hastalığı ve dişeti iltihabı
 • Dişler arasında boşlukların olması
 • Yanlış yapılan dolgular
 • Diş telleri
 • Sıcak ve soğuk gıda ve sıvı hassasiyeti
 • Yanlış kullanılan diş ipi
 • Yanlış ve yetersiz diş fırçalama
 • Hamilelik

Diş Ağrısının Belirtileri Nelerdir

Diş ağrısının şiddetini azaltmak, diş doktorumuza gidene kadar normal hayatımıza devam etmek adına çok önemlidir. Peki ama şiddetli diş ağrısının tutacağını önceden nasıl anlarız? Diş ağrısının belirtileri nelerdir? Halk arasında bilinen diş ağrısı en çok gece tutar algısını bir yana koyarsak aslında diş ağrısı birden gerçekleşmez. Ağrı gelmeden önce bazı belirtiler baş gösterir. Bu belirtileri bilir ve ona göre önlem alabilirsek diş ağrısının şiddetini bir nebze olsun azaltmış oluruz. Öncelikle bilmemiz gereken iltihaplı olan diş kendini hemen belli eder. Dilimizi ya da elimizi değdiğimiz anda hassasiyet gösterir ve zonklama tipi ağrı yaratır. Bunun dışında olası diş ağrısının belirtileri şunlardır:

 • Yüksek ateş
 • Çiğneme esnasında ağrı
 • Ağız kokusu
 • Diş ya da dişeti kanaması
 • Yanak veya dişetinde şişme
 • Boyun veya gırtlak ağrısı

Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş ağrısı büyük küçük herkesin korkulu rüyasıdır. Diş ağrısı tüm günümüzü olumsuz etkileyen en yaygın şikayetlerden biridir. Diş ağrısını geçirmek için her yolu deneriz. Önemli olan her yolu denemek değil, doğru yolu bulmaktır. Dişçiye gidene kadar olan sürede diş ağrısını azaltmak mümkündür. Peki diş ağrısı nasıl geçer ?

Öncelikle dişlerinizi güzelce fırçalayın. Çürüğünüzün arasına ya da ağrıyı yapan dişlerinizin arasına sıkışan yiyeceklerin ordan çıkarılması sizi rahatlatabilir. Diş ipi kullanmanız da bu ağrınızı hafifletebilir. Önemli olan basınç uygulayan bu yiyeceklerin dişlerinizin arasından çıkarılması.

Eğer diş ağrınız gece yatarken başınıza geldiyse, yastığınızı yükseltin. Çünkü yatar durumdayken diş ağrınızın etkisi de artar. Sebebi de yatar pozisyonda kan basıncımız başımıza vurur. Ayrıca enfeksiyon oluşmuş olabilir, antibiyotik kullanmanız gerekebilir.

Eğer dişiniz çürük yüzünden ağrıyorsa, doktorunuza gitmeden önce ağrıyı hafifletmek mümkün.Böyle bir diş ağrısı nasıl geçer ? Karanfil yağını biraz pamukla dişinize uygulayabilirsiniz. Karanfil yağının etkisiyle orada uyuşukluk olur. Karanfil yağını çok miktarda kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Fazla kullanılan karanfil yağı diş etlerimize zarar verebilir.

Maalesef halk arasında doğru bilinen yanlışlardan biri de diş ağrısı olduğunda aspirin, kolonya, alkol gibi maddelerin kullanılması. Ağrıyan dişimize aspirin koymak, pamukla kolonya ya da alkol uygulamak bizi kısa süreliğine rahatlatıyor gibi görünse de aslında diş ve çevresinde geçici his kaybına neden olurlar sadece. Ayrıca bu gibi maddeler dişlerimizde kalıcı lekeler de bırakabilirler.

Sık sık diş ağrısı çekiyorsanız ve doktorunuzun verdiği bir ağrı kesiciniz varsa bunu kullanabilirsiniz. Ancak bilinçsiz şekilde kullanılan ağrı kesiciler, antibiyotikler doktor kontrolünde olmadıkça kullanılmamalıdır.

Şimdi de evde diş ağrısına iyi gelebilecek basit yöntemleri görelim.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

dUfak bir not düşmek istiyorum; eğer ağrınız kuvvetli ve artık dayanılmayacak gibiyse, Nimes adındaki ilaci kullanabilirsiniz. Su da çözülen formunu öneriyorum ve 15 dakika içerisinde ağrıyı sonlandıracaktır.

Diş ağrısına nerede, ne zaman ve ne şekilde yakalanacağımız hiç belli olmaz. Belki uykudayken, belki tatildeyken, belki de bir ormanda kamptayken kısacası her an şiddetli diş ağrısına yakalanabiliriz. Bu yüzden Diş ağrısına ne iyi gelir? sorusunun cevabını bilmek, bizlere çok büyük avantaj sağlayacaktır. Ayrıca acil müdahale ederek diş ağrısının şiddetini doktora gidene kadar azaltmak çok büyük önem arz etmektedir. Diş ağrısı uzun süren bir seyir olabilme riski de olduğu için stres yaratır. Bu yazıyı okuduğunuzda öğreneceğiniz bilgiler sayesinde elinizin altındaki pratik ve doğal malzemeler ile diş ağrısı stresinden kurtulmak artık hayal değil. Şimdi diş ağrısına ne iyi gelir tek tek inceleyelim.

Diş Ağrısına Karanfil

Karanfil dişeti ve diş ağrılarında uzun yıllardır güvenle kullanılan, birçok doktor tarafından yapılan diş dolgularında da etken madde olarak kullanılmakta olan bir bitkidir. Karanfil tozunu ve ya karanfil yağını temiz bir parça pamuk ya da temiz bir parça bez üzerine dökün ve ağrı olan bölgeye sürün. Gerekirse bir süre orada bekletin. Tüm bunlara ilaveten bir miktar karanfili çiğneyerek de ağrınızın azalmasına katkı sağlayabilirisiniz.

Diş Ağrısına Tuz+Su Karışımı

Kaynar su içerisine attığınız bir tatlı kaşığı tuzu iyice karıştıp eritin. Ilımasını bekleyin. Ilıyan soğuyan karışım ile gargara yapmanız ağrıyan diş ve dişetinizi iyileştirmek adına çok önemli bir silahtır. Ayrıca apseden kaynaklanan dişeti şişkinliğine de çok iyi gelir. Tuzlu su karışımı ağız içi bakterilerin oluşumunu engellediği gibi var olan bakterileri de yok eder. Boğaz ağrısına iyi gelir, boğazı rahatlatır. Bu işlemi her gün gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz.

Diş Ağrısına Nane

İçeriğindeki etken madde sayesinde uyuşturma özelliği ile nane bitkisi tam anlamıyla bir anestezi görevi görmektedir. Şiddetli diş ağrılarının hafiflemesine yardımcı olurken hazırlayacağınız nane çayı sayesinde diş ağrınız ile birlikte vücuttaki diğer ağrılarınız da hafifleyecektir. Bir fincan kaynar su içine bir çay kaşığı toz nane yapraklarından atın ve demlenmesi için bekleyin. Karışımı süzüp içine biraz da limon ilave ederek içebilirsiniz. Arzuya göre isterseniz aynı karışımı gargara olarak da yapabilirsiniz.

Diş Ağrısına Buz

Diş ağrısı sonucu şişen bölgeye buz uygulanması yaparak diş ağrısı şiddetini azaltabilirsiniz.

Diş Ağrısına Karbonat

Karbonatı toz halinde, ağrı yapan diş yüzeyine bir pamuk ile tampon yapabileceğiniz gibi karbonatlı ılık su karışımını gargara yaparak da diş ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Diş Ağrısına Sirke

Sade ya da su ile karıştırıp gargara olarak kullanabileceğiniz sirke, diş etlerini temizler ve rahatlatırken diş ağrılarını önemli düzeyde hafifletir. Diş ağrısı için sirke önerilen çözümlerden birisidir.

Diş Ağrısına Buğday Çimi

Son zamanlarda epey faydaları ortaya çıkan buğday çimi diş ağrılarını dindirmek ve ağız içi bakım için de çok önemli bir etken maddedir. Anti-bakteriyel özelliği sayesinde ağız içi mikroorganizmalara karşı bağışıklığımızı güçlendirirken ağız içi bakterilerin oluşumunu önemli düzeyde engeller. Diş ağrısı için buğday çimi deneyebilirsiniz.

Diş Ağrısına Soğan

Ağrı olan bölgeye veya ağrılı olan diş yüzeyine bir parça soğan, özellikle mor soğan koyarak dişeti ağrılarını azaltabiliriz. Diş ağrısı için soğan suyu da faydası görülen çözüm yöntemlerinden birisidir.

Diş Ağrısına Sarımsak

Anti-viral özelliği sayesinde diş bakımı için çokça tercih edilmektedir. Bir parça ezilmiş sarımsağı diş fırçası yardımı ile ağrı olan bölgeye ağrı geçinceye kadar her gün uygulayın. Sarımsak kokusundan hoşlanmıyorsanız ezilmiş sarımsağın içine ezilmiş karanfil ve biraz tuz ilave ederek işlemi sürdürün.

Diş Ağrısına Şifa İçin Okunacak Dua

Diş ağrısı için dua: “Min şerri ma ecidü min vecei haza” duası okunur. Duanın anlamı “Yaradanın adı ile şuan duyduğum acıların bütün şerrinden Tanrı’ın kudretine sığınırım. Her türlü sıkıntıdan Tanrı’ın kudretine başvurduğumuz gibi, diş ağrısı gibi katlanılması güç olan ağrılar için dua etmeliyiz. Herşeyi dualara bırakmamak gerekir ve hekime başvurmalısınız.

*****Bu önerilerin hepsi diş ağrısının şiddetini hafifletmek adına, doktora gidene kadar olan süreçte kolayca uygulayabileceğiniz basit püf noktalardır. Diş ve dişeti rahatsızlıklarında uzman doktor tarafından verilen tavsiyelere uymak ve tedaviyi geciktirmemek gerekir. Tedavi için randevu süreniz gelinceye kadar yukarıdaki bitkisel müdahaleler sizin geçici bir süre kurtarıcınız olacaktır. Sonrasında mutlaka tedavi olmanız gerektiğini unutmayın.

Etkili Diş Temizleme Nasıl Olur?

Diş ağrısını önlemenin ilk ve başlıca yolu diş temizliğine çok özen göstermektir. Peki etkili bir temizliği nasıl olur?

 • Her yemek sonrası diş fırçalamanın yanı sıra yemeklerden sonra mutlaka diş ipi kullanarak dişler temizlenmeli ve diş çürümesinin önüne geçilmelidir.
 • Diş etlerine zarar vereceği ihtimali olduğu için diş macununun fırça üzerine aşırı miktarda sürülmemesi tavsiye edilir.
 • Ayrıca diş fırçasının diş yüzeyine aşırı bastırılmaması gerekmektedir.
 • Çok hassas çabuk kanayan diş etleriniz varsa yumuşak yapıda diş fırçası kullanmanız önerilir. Sağlıklı diş etleriniz varsa sert yapıda bir diş fırçası kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca diş fırçasının belirli aralıklarla, tavsiye edilen süre en çok 3 ayda bir olacak şekilde yenisi ile değiştirilmesi sağlanmalıdır.
 • Diş doktorlarının da sıklıkla tavsiye ettiği içeriğinde florür ve kalsiyum bulunan diş macunlarını tercih etmek diş minesini güçlendirmek açısından önemlidir. Piyasada satılan ağız yıkama sularının dişleri koruyan mineye zarar verebileceğini düşünerek diş çürümelerini önleyeceğini iddia eden bu ürünleri kullanırken dikkat etmeliyiz.

Diş Temizleyicisi Tarifi

Dişteki lekeleri yok ederek, ağızda hoş koku bırakan diş temizleyicisi tarifi için gereken iki malzeme vardır. Adaçayı ve deniz tuzu…Eşit miktarlarda adaçayı ve deniz tuzunu iyice ezip fırınlayın. Sertleşince fırından alın tekrar iyice ezin. Bu karışımı dişlerinize sürün. Çok etkili bir diş temizleyicisidir.

You might also like

More Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Yandex.Metrica